BEGIN Bountiful Basket | Corina's Corner

Bountiful Basket

6.18.2011
Ok.  So one of my friends blogged about Bountiful Basket a few months ago, so I explored their website but I still wasn't convinced that I needed to try it out.  Then another friend blogged about it and there was an article about it in the Daily Universe so we decided to give it a try.  So here's the deal.  You pay $15 and you get a TON of fruits and veggies.  Easy as that.  Jordan and I aren't health food nuts by any means but we do love a good deal and... ok we do actually like to eat kind of healthy when we have healthy food to eat.


So on Wednesday we signed up for an account (your first time you have to pay a $3 first basket fee) and ordered and paid for 1 basket.  There are a bunch of different pick up locations and unfortunately all of the ones in Orem and Provo were sold out by Wednesday so we signed up out in Springville.  This morning we dragged ourselves out of bed at 6 (so unfortunate for a Saturday) and went and picked up our Bountiful Basket.


You have to bring your own basket and wait in line (if you're not there early...we weren't) and then you can get your food.


Waiting in line....
This guy ordered 3 baskets and needed a wagon to carry it all.
The loot in our basket...
Here's what we got: a cantaloupe, a pineapple, 8 apples, 4 bananas, 2 boxes of blackberries, 12 plums, cabbage, celery, 4 cucumbers, romaine lettuce, spinach, 6 tomatoes and a bunch of sweet chilies.  All for $15.  Good deal, huh?  It is available in lots of states besides Utah.  I think Jordan and I will be doing it every other week from now on.  I hope I convinced you as well.  Give it a try.

P.S.  Here's a picture of my most recent project, I'm still working on it but I will post more pictures of it soon.


3 comments:

  1. holy what the!! i need to try that! when i thought of basket, i didn't think of a basket that big!! that is such a killer deal!

    ReplyDelete
  2. ooh I'm glad you tried the basket thing, my friend told me about that too...$15 still sounds like so much to me, I didn't know if there was that much worth of produce but, you think so? After being in AK where bananas are 89 cents/lb then yeah for sure haha

    ReplyDelete
  3. $15 is so cheap for all of the stuff we got. Jordan and I went to the store right after we got it and calculated with all of the store prices and $15 is a way good deal.

    ReplyDelete

Powered by Blogger.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Back to Top